Krajowe Towarzystwo Autyzmu (KTA) powstało w listopadzie 1990 roku z inicjatywy rodziców dzieci autystycznych oraz profesjonalistów zajmujących się wspomaganiem rozwoju dzieci z autyzmem.
Od listopada 1992 roku KTA stało się członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Autyzmu – Europa, któremu przewodniczył Gilbert Huyberechts z Luksemburga. KTA współpracuje ze stowarzyszeniami podejmującymi działalność na rzecz osób z autyzmem i cechami autyzmu. W Polsce istnieje 12 oddziałów terenowych KTA, które podejmują działania zmierzające do inicjowania różnych form profesjonalnej i poza profesjonalnej pomocy osobom autystycznym i opiekującym się nimi rodzinom. Zaznaczyć należy, iż KTA jest organizacją pozarządową, która działalność nie jest dotowana ze środków rządowych, a swoją działalność opiera w większości na pracy społecznej, wolontariacie oraz pomocy sponsorów. Od lat w pierwszym tygodniu grudnia organizowany jest Europejski Tydzień Autyzmu, w ramach którego odbywają się konferencje naukowe, spotkania integracyjne oraz inne formy pozwalające odsłonić ideę przybliżenia problemów rodzin osób autystycznych.
W 2001 roku dzięki profesorowi Jackowi Błeszyńskiemu powołano Oddział Toruński Krajowego Towarzystwa Autyzmu, który zajął się prowadzeniem specjalistycznych terapii wspierających rozwój osób z autyzmem. Natychmiast skupił on wiele dzieci w różnym wieku, które korzystały z różnych form zajęć. Po roku powołany został Punkt Konsultacyjny dla Dzieci z Autyzmem, który był zalążkiem powołanej w 2003 roku Niepublicznej Specjalistyczne Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, gdzie prowadzona była diagnostyka wstępna i opracowywano zalecenia terapeutyczne. Z czasem udało się stworzyć zespół diagnozujący złożony z wysokiej klasy specjalistów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk edukacyjnych i opiekuńczych oraz rodziców dzieci podejrzewanych o występowanie u nich autyzmu we współpracy z specjalistami – lekarzami, psychologami, pedagogami, logopedami i pracownikami socjalnymi oraz we współpracy z Instytutem Badań nad Autyzmem – Autism Research Institute, działającym przy Institute for Child Behavior Research w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Równocześnie prowadzone były działania zmierzające do powołania Świetlicy Terapeutycznej.
Towarzystwo Autyzmu w Toruniu
Jeżeli niepokoi Cię rozwój Twojego dziecka, skonsultuj się
z nami. Oferujemy zarówno konsultację jak i profesjonalną diagnozę. Oferujemy także zajęcia terapeutyczne, wczesne wspomaganie rozwoju, grupę wsparcia dla rodziców oraz zajęcia dla rodzeństwa.
Rozlicz PIT - przekaż 1%
Rozlicz PIT w swojej przeglądarce internetowej. Szybko, wygodnie i bezpieczenie.
Nasi partnerzy
Urząd Miasta Torunia