Terapia

Arteterapia

Arteterapia, czy inaczej artterapia, to – jak nazwa wskazuje – terapia przez sztukę. Dokładniej, jest to rodzaj psychoterapii, która wykorzystuje różne dziedziny artystyczne.

Pozytywny wpływ sztuki na psychikę człowieka znany jest od dawna, była ona stosowana już w XIX wieku. Działania artystyczne są sposobem na wyrażenie siebie, swoich emocji. Należy podkreślić, że w arteterapii nie trzeba mieć żadnych uzdolnień w kierunku określonej dziedziny sztuki, to nie ma znaczenia. Działanie terapeutyczne ma sam proces twórczy.

Terapia sztuką jest skuteczna zwłaszcza w przypadku osób mających kłopoty z komunikacją werbalną, zmagających się z depresją, nerwicami, zaburzeniami lękowymi, leczących uzależnienia lub u ludzi, którzy po jakiejś traumie starają się powrócić do normalnego funkcjonowania.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-rehabilitacyjne

Szeroko pojęte oddziaływania terapeutyczne w zindywidualizowanej formie, mające na celu wyrównywanie deficytów rozwojowych oraz podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Podczas zajęć beneficjenci uczestniczą w terapii mającej na celu rozwijanie komunikacji werbalnej oraz pozawerbalnej poprzez zastosowanie różnych technik rewalidacyjnych i terapeutycznych. Treści zajęć skoncentrowane są na prowadzeniu wielostronnej stymulacji, opiece, nauczaniu i wychowaniu osób o zaburzonej percepcji rzeczywistości na skutek głębokich deficytów rozwojowych.

Na zajęciach planowane jest kształtowanie gotowości szkolnej u dzieci młodszych oraz podtrzymywanie i rozwijanie dotychczasowych umiejętności u beneficjentów klas wyższych. Przewidziane jest też rozwijanie szczególnych zainteresowań, bądź „zdolności wysypkowych” u beneficjentów, którzy będą takowe przejawiać.

Zasadniczym obszarem oddziaływań terapeutycznych jest jednak terapia deficytów rozwojowych (głównie wspólnego pola uwagi oraz Teorii Umysłu) w oparciu o Indywidualny Program Terapeutyczny. Zindywidualizowana forma pracy pozwala zoptymalizować proces terapeutyczny. W pracy wykorzystujemy doświadczenie z lat poprzednich oraz wiedzę zdobytą podczas warsztatów i konferencji.

Metoda Ruchu Rozwijającego

Prekursorem metody Weroniki Sherborne był Rudolf von Laban, który jako pierwszy podjął obiektywne obserwacje naturalnych możliwości ruchowych człowieka i ujął je w specjalne skale ruchowe. Wg. tego autora ze względu na budowę ciała ludzkiego i sposób wykorzystania przestrzeni cechą ruchu jest trójwymiarowość wedle osi: przód – tył, w prawo – w lewo, góra – dół. Bardziej złożone ruchy człowieka opisuje się też w trzech płaszczyznach: drzwiowej, stołowej i poprzecznej. Połączenie tych podstawowych elementów ruchu człowieka tworzy bryłę geometryczną tj. sześcian – w tym uproszczonym modelu przestrzennym człowieka mieszczą się wszystkie zasadnicze możliwości ruchowe człowieka.

Wnikliwsza analiza ruchów ludzkich umożliwia dalszą rozbudowę modelu przestrzennego do dwudziestościanu – bryły najbardziej zbliżonej do kuli. Oddaje on wszystkie możliwości ruchowe człowieka – tancerza.

Metoda Tomatisa – trening uwagi słuchowej

Alfred Tomatis, profesor medycyny, otolaryngolg, prowadził badania nad związkiem pomiędzy słuchem, głosem, mową i językiem oraz ich wpływem na jakość życia człowieka.

Tomatis wprowadził rozróżnienie między dwoma procesami: słyszeniem a słuchaniem. Według niego , słyszenie jest procesem biernym, zależnym wyłącznie od sprawności narządu słuchu. Natomiast słuchanie (uwaga słuchowa) jest procesem aktywnym – percepcją dźwięku i wykorzystaniem płynącej z niego informacji. W tym aktywnym procesie ważne komunikaty wyławiane są ze strumienia docierających dźwięków, a mniej istotne zostają odrzucone.

Terapia logopedyczna

Terapia logopedyczna ma na celu usprawnienie funkcji komunikacyjnej poprzez stopniowe korygowanie zakłóceń występujących podczas porozumiewania się.

Terapia poprzedzona jest wywiadem, obserwacją oraz przeprowadzeniem specjalistycznych testów. Na tej podstawie logopeda stawia diagnozę i opracowuje program usprawniania.

Towarzystwo Autyzmu w Toruniu

Jeżeli niepokoi Cię rozwój Twojego dziecka, skonsultuj się
z nami. Oferujemy zarówno konsultację jak i profesjonalną diagnozę. Oferujemy także zajęcia terapeutyczne, wczesne wspomaganie rozwoju, grupę wsparcia dla rodziców oraz zajęcia dla rodzeństwa.

Przelew online

Wesprzyj działalność Towarzystwa Autyzmu w Toruniu i przekaż swoją darowiznę przelewem online (DotPay).

Rozlicz PIT - przekaż 1%

Rozlicz PIT w swojej przeglądarce internetowej. Szybko, wygodnie i bezpieczenie.

Nasi partnerzy

Urząd Miasta Torunia